2011.11.16. 00:32
South trip/ Patagónia Trip
Vigyázat, gigaposzt következik! Legalábbis ezt éreztem miközben írtam, visszaolvasva nem olyan nagy, de a képeket nézzétek meg itt külön! Van belőle 285. És ebben még benne sincsenek azok a dolgok, amikre az ember csak később emlékszik vissza, az Igazi Emlékek. Remélem azt is leírom majd egyszer.
Minden fogadó országnak van 2-3 választható utazása, amit a Rotary szervez, néha külsős cégekkel néha csak saját tapasztalataira alapozva. Még Carlos Pazban megkaptuk az információkat az első Argentínai utazásról. Itt 3 túrán vehetünk részt: a Déli, az Északi, és a Buenos Airesi túrán, amin csak kevesen vesznek részt. (mindenki eljut valahogy oda egyedül)
Catamarcaiak
Két distric diákjai jöttek, összesen 58 ember, és 54 cserediák. Két emberről tudok, aki nem jött, egy Catamarcai, és egy Córdobai diák.
Velük fedeztem fel Argentína egyik felét
A túra 17 napos, Catamarcaiaknak 18, a 2x6 órás buszút és az e közötti várakozás miatt. Északi túra, vagy Patagónia túra néven emlegetik, mert Argentína déli részét járjuk be itt, és mert Argentína déli része Patagónia.(jó mi!?) Patagónia a Rio Coloradótól délre eső terület, majdnem török országnyi méretű, ma csodálatos hegyeiről, tavairól, mezőiről és vad, óceáni partvidékéről híres világszerte. A területet spanyol hajósok fedezték fel még 1520-ban, de az őslakosok (mapuccsék) egészen a 19. szd.-ig ellenálltak. Mind Argentína, mind Chile birtokol területeket itt, de az Argentin rész sokkal nagyobb. Mondhatni hatalmas. A teljes 17 napból 7 éjszakát és még sok nappali órát a buszon töltöttünk. Kis kitérőt is tettünk a tűzföldre, de nagyrészt Patagóniában maradtunk. Kezdjem?
Ezen nincs rajta a világvége, de csak képzeljétek oda :)
0.nap Catamarca – Córdoba.
Cordoba
1. nap Cordoba-Puerto Madryn
Puerto Madryn előtt 10 percel
2. nap Puerto Madryn
Még egy csoport kép
3. nap Puerto Madryn
Bálna lesről már hallottam több féle véleményt is, jót is rosszat is. Volt, aki élete legjobb élményének élte meg, volt, aki unatkozott. A helyszín egy természetvédelmi terület, Vadlés-félsziget és a National Geographi szerint egy „középkori csatabárdhoz” hasonlít, de a valóságban inkább ez egy balta. Ide a Córdobai buszunkkal jövünk ki, mert körülbelül 80km.-re található a szállásunkkal. (ez egy óra buszút, oda-vissza 2, nincs rajta a térképen) a szárazföld élővilága elég szegényes, csak egy pár bokor található itt, de a környező vizek élővilága különösen gazdag. Itt találhatunk simabálnákat, kardszárnyú delfineket, elefántfókákat, oroszlánfókákat, Magellán-pingvineket és sok más madárfajt. Megérkezés után egyből indulunk a bálna lesre, de előtte kiosztják a mentő-mellényeket. A hajónk egy viszonylag nagy, 3 Honda motorral felszerelt „csónak”. Egy traktorral tolnak be minket a vízbe, majd onnan a saját motorjainkkal megyünk tovább, amik nem kétütemű hangos, füstölő valamik, hanem olyan motorok, amiket már kocsikban is használunk. Van egy kilátó rajta, amire egyszerre két ember mászhat fel, a többiek pedig lent ülnek, és hajó dőlésének elkerüléséért nem szabad a két oldal között változtatni. Ahol elsőnek leültél ott maradsz. Ezzel nincs is semmi baj, mindkét oldalon láttuk a bálnákat. Én még mielőtt láttam volna élőben a bálnákat, azt hittem, hogy majd mozognak, de nem, egyhelyben állnak uszonyukat a felszínre emelve. Egyébként ezt a túrát meglehet csinálni kajakkal is, és akkor sokkal közelebb lehet menni. Ugyanebben a kis városban ebédelünk meg, és délután van 2 óra pihenőnk, amit fényképezéssel, sétálással töltünk. Délután még elmentünk egy sétára, egy távolabbi partra és láttunk fókákat, és pingvineket.
Bálna...
Közel voltak... (a blog levágja a kép szélét, galéria itt)
4. nap Puerto Madryn-Calafate
Ez a nap is utazós, túrázós nap volt. A fő célpont, mint város Trelew volt, ami szintén egy walesi származású város,de ez meg is tartott valamit a származásából (ellenben P.M.-al) Itt megnéztünk egy őslénytani múzeumot, aminek a kiállítási része nem volt túl nagy, de a vécék szépek is tiszták voltak, a vendégkönyvben főleg erről írtak… Patagónia nagy része ma sivatag, de 250 millió évvel ezelőtt a klímája nedvesebb és melegebb volt. Ez mára teljesen megváltozott, a felgyűrődő Andok és a vulkáni működés fokozatosan megváltoztatta a tájat. A dinoszauruszok 230 millió évvel ezelőtt jelentek meg itt és egészen 60 millió évvel ezelőttig itt is maradtak. Az üledékek és a vulkáni hamu pedig konzerválta maradványaikat. Délután még eljutottunk egy parkba, ahol pingvinek között járkálhatunk, kiépített utakon. Itt inkább nézzétek meg a fotókat. Nagy élmény volt látni ezeket a botladozó madarakat, akik a legjobban a vízben érzik jól magukat. Ezután fojtattuk az utunkat, este megvacsoráztunk és egy éjszakát a buszom töltöttünk. (megint) a vacsoránál felhívták a figyelmet arra, hogy ne hozunk magunkkal fényképezőgépet, és nagy értékeket, a helyieket pedig ne „molesztáljuk”.
Buszon
5. nap Calafate
Ezért jöttünk ebbe a városba
6. nap Calafata
7. nap Calafata –Gleccser túra
Ezen a napon megint elmentünk a nemzeti parkba, ami egy óra autó útnyira volt tőlünk. A Los Glacieres nemzeti park és ezen belül a Moreno-gleccser az ország legnagyobb látványoságainak eggyike. A park jelképe, a Moreno-gleccser az egyike azoknak a kevés gleccsereknek a földön, amik a globális felmelegedés ellenére évről-évre nőnek, egyre nagyobbak lesznek. Ez a hatalmas jégtömb, amely mély indigókép színű és több mint 60m.(!) magas, nyaranként menydörgéshez hasonlítható hangokkal szakad darabjaira, és a fél száz méterről lezuhanó jég darabok hullámjai még a parton nézelődőket is magukkal sodorhatják. Egy óra gleccser nézés, és fényképezkedés után elindultunk hajóval a glecser megmászására. Mindenki felvette a legmelegebb ruháját, amire egyébként nem volt szükség, és elindultunk a fehér csúcsok felé. Az erdőn és a parton átvágva egy ellenőrző ponthoz érkeztünk, ahol a csapatunkat 3 csoportra osztották. Mindenki kapot jég mászó talpakat, amiket a cipőre erősítettek.Ez egy mini-trekking volt, azaz csak egy másfél órát töltöttünk a gleccseren, de ez is élvezetes volt. Fent sokan levették a kabátjukat (a mászás nem hagyott hidegen senkitJ) Egyébként itt rengeteg, kis víz folyást találtunk, aminek hihetetlenül tiszta vizét a helyszínen meglehetett inni. A túra végén pedig helyi teát (vagy almalevet) is felszolgáltak. Vissza úton nem történt semmi érdekes. Ezen az estén nem aludtunk, mert másnap reggel négykor indultunk és egésznap a buszon ültünk.
8. nap Calafata- Ushuaia
Ezen a napon tulajdonképpen elhagyjuk Patagóniát, és Argentínát is, mivel az út megrövidítése végett átmegyünk Chilébe.(valójában ez az egyetlen út vezet ide, nem tudtuk volna Chilét kihagyni, csak ha repülővel megyünk.) Az utazás idáig nagyon jól volt megszervezve, mindig a megígért időre érkeztünk, a buszozás volt az egyetlen olyan dolog, ami szürkévé tehette volna a napjainkat, de nem tette. De ezen a napon nem volt megadva pontos érkezés, mivel ez nem a Rolling Traveltől, hanem a Chilei határátkeléstől függött. Reggel megérkeztünk a határra, mindenki egyesével belépési engedélyt kért és kapott, majd a csomagok átvizsgálása után folytattuk az utunkat. Ez egyébként Dél-Amerika legkalandosabb útja, ahol 10 évvel ezelőtt még csak elvétve találkozhattunk autóssal. Ez mára megváltozott, és hamarosan betonborítást is kap majd az út (igen, nincsen semmilyen beton, vagy burkolat az úton) Itt az autós találkozhat struccszerű nandukkal, vagy birkákkal az úton. Mi is találkoztunk mind a kettővel, és sajnos mivel elől ültem, láthattam egy nandu és kicsinyei elgázolását. A busz nagy súlya miatt nem tudott elégé lelassulni a rémültében ledermedt nandu pedig a busz alá és mellé csapódott. Az úticél egyébként a világ leg délibb városa Ushuaia, ahova késő este érkeztünk meg.
ushuaia
9. nap Ushuaia
A tűzföld szigetvilága bizonyos értelemben Patagónia meghosszabbítása, mégis önálló terület a kontinens legvégén. Két részre van felosztva: a ritkán lakott Chilei, és a sűrűn lakott Argentin terület. A nevét az európai felfedezők, kalandorok adták neki a 19 sz.-ban (mint például Charles Darwin és Richard Henry Dana), akik hajóikról a „kenus indiánok” meleget adó tüzeit láthatták a hajóikról. Harminc évvel ezelőtt Ushuaia, az akkor mindössze 7000 lakosú városka hadikészültségben állt, mivel az argentin és a chilei katonai diktatúra közt viszály tört ki a Beagle-csatorna három szigete miatt. Ma a város robbanásszerűen fejlődik, és a Drake-átjáró viharos vizein keresztül az Antarktiszra tartó hajóutak fő csomópontjának számít. Reggeli után kisétáltunk a városba, és megint szabad program volt egész délelőtt, a vámmentes kereskedelem, és a híres helyi kézművesség miatt. Délután egy busz-túra a környező hegyekben majd visszatérés a szállásra, vacsora, és egy éjszaka alvás nélkül. Ez után a nap után éjszaka már nem is aludtunk többet.
10. nap Ushuaia
11. nap Ushuaia- Esquel
Innentől rengeteg buszozás következik, mivel nagyon közel az Antarktiszitól térünk vissza busszal. Ugyanazt a Chilei utat tettük meg, mint pár nappal ezelőtt. Este vacsora, majd egész este buszozás. Amiért egész este tudtunk menni, az annak köszönhető, hogy két sofőr tartott velünk, akik felváltva vezettek és aludtak.
12. nap Esquel
Délután érkeztünk meg, és valójában csak fociztunk egy kicsit, majd éjszakázás és fojtattuk az utunkat Bariloche felé másnap kora reggel.
13. nap Esquel-San Carlos de Barilcohe
14. nap Barilche
15. nap Bariloche- San Martin de los Andes.
16.nap San Martin de los Andes.- Cordoba
17. nap Córdoba- Catamarca
Kép galéria
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.